Słońce nigdy nie zachodzi nad międzynarodową współpracą

PROJEKTY

Tajlandia


Dookoła świata przez okrągłą dobę - ten projekt izolacyjny obejmował cały świat i wykorzystał całą wiedzę inżynierską, jaką dysponuje KAEFER.

To był projekt globalny w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Poza tym, że obejmował izolację kriogeniczną okrągłego obiektu, obejmował też wszystkie strefy czasowe na świecie: od Australii przez Malezję i Tajlandię, następnie Niemcy i wreszcie zachodnie wybrzeże Kanady. Izolacja zbiornika sferycznego o średnicy 17,5 metra to delikatnie rzecz ujmując trudne zadanie. Fakt, że zostało ono częściowo wykonane w Tajlandii, przy użyciu specjalistycznej izolacji z poliuretanu (PIR), a następnie przetransportowane i ukończone w zachodniej Kanadzie, czyni je jeszcze bardziej złożonym.

Etapy wykonywania izolacji na zbiornikach kulistych

Współpracownicy, na których można liczyć

KAEFER ma szczęście mieć w swoich szeregach wielu utalentowanych pracowników, rozsianych po całym świecie. W Australii znajduje się Centrum Rozwiązań LNG, a w Bremie Dział Innowacji i Doskonałości Technicznej (CIE). Są też eksperci w Tajlandii, którzy doskonale znają się na pracy przy zbiornikach sferycznych. W tym projekcie zastosowano jednak specjalny materiał: PIR.

PIR, będący rozwinięciem poliuretanu, jest zwykle produkowany w postaci pianki i stosowany jako sztywna izolacja termiczna. Ma tak wysoką wydajność cieplną, że jego zastosowanie wymaga tylko połowy grubości innych, mineralnych produktów izolacyjnych. René Matthies, jako członek grupy ekspertów KAEFER ds. izolacji termicznej, przejął inicjatywę i stworzył grupę roboczą, której zadaniem było przekazanie międzynarodowej ekipie niezbędnej wiedzy na temat PIR oraz standardów zbiorników sferycznych. W ramach cotygodniowych konsultacji z CIE współpraca odbywała się zarówno zdalnie, jak i osobiście, a regularna dokumentacja zdjęciowa śledziła przebieg prac i pozwalała na bliższą współpracę oraz wymianę porad i najlepszych praktyk.

Dzięki temu osoby pracujące w terenie mogły korzystać z umiejętności i doświadczenia innych osób oddalonych o kilka tysięcy kilometrów i wykorzystać całą wiedzę, jaką dysponowali ich koledzy.

Od tropikalnej Tajlandii po zimną Kanadę

Ponieważ zbiornik sferyczny miał zostać przetransportowany do Kanady, nie można było go całkowicie zaizolować w Tajlandii. W Kanadzie należało wykonać jeszcze około 20% prac przed ostatecznym oddaniem zbiornika do użytku. Stanowiło to poważne wyzwanie w zakresie opracowania projektu okładziny na miarę, jak również znalezienia rozwiązań, które będą funkcjonować w dwóch bardzo różnych środowiskach klimatycznych.

Współpracując ze sobą, zespół dodał dodatkowe pierścienie podtrzymujące izolację w dolnej części konstrukcji i zastosował warstwę zabezpieczającą, aby wzmocnić użyte śruby i nity. Dużego wsparcia przy projektowaniu tych specjalnych pierścieni, we współpracy z zespołami w Tajlandii i Niemczech, udzielił kierownik operacyjny w Malezji - Jeeva Karrupia.

Ponadto, CIE pomogło w zdefiniowaniu dalszych elementów inżynieryjnych dla zbiornika, aby zapewnić jego odpowiednią jakość i wytrzymałość na warunki klimatyczne panujące w Kanadzie.


Dla zespołu w Tajlandii było to coś zupełnie innego, niż zwykłe prace izolacyjne.

Niezwykły biznes

Dla zespołu w Tajlandii było to coś zupełnie innego, niż zwykłe prace izolacyjne wykonywane przy standardowych zbiornikach lub rurociągach, bezpośrednio u klienta. Co więcej, podobnie jak w przypadku wielu innych projektów KAEFER na całym świecie, pandemia COVID-19 i związane z nią blokady, ograniczenia w podróżowaniu oraz ograniczenia w zatrudnieniu, sprawiły, że zadanie to było trudniejsze niż zwykle.

Jednak dzięki międzynarodowej wymianie wiedzy i doświadczeń, międzynarodowy zespół zdołał zrealizować projekt ku pełnemu zadowoleniu klienta. To dowodzi, że jeśli chodzi o wspólną pracę nad złożonymi projektami inżynieryjnymi, nie istnieją granice, tylko korzyści.

Udostępnij artykuł

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Na dłuższą metę'

'Dostęp do wszystkich obszarów'