Na dobre i na złe

PROJEKTY

Polska


KAEFER S.A. (Polska) od lat z sukcesem obsługuje projekty PKN Orlen S.A. – polskiego koncernu paliwowo-energetycznego, lidera wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przez ten czas KAEFER i PKN Orlen zrealizowały wiele projektów, często pracując pod presją czasu i wspólnie pokonując przeszkody.

Instalacja Olefiny II w PKN Orlen w Płocku, produkująca etylen i propylen, jest jednym z największych tego typu kompleksów produkcyjnych w Europie. Od kwietnia do czerwca 2021 roku na terenie zakładu realizowany był ogromny projekt obejmujący demontaż izolacji, prace antykorozyjne oraz ponowny montaż izolacji na instalacji Olefiny II. W ramach tego projektu w ciągu zaledwie trzech tygodni 150 specjalistów z płockiego oddziału KAEFER S.A. wykonało ok. 18 tys. m2 izolacji ciepło- i zimnochronnych na elementach instalacji, rurociągach, wymiennikach i pompach.

PKN Orlen w Płocku

LEAN odgrywa wiodącą rolę

Tym, co szczególnie wyróżniało ten projekt, było zastosowanie metody LEAN. Marek Koprowicz, Dyrektor Oddziału Płock w KAEFER S.A., wyjaśnia: "Izolację zimnochronną wykonaliśmy na etapie prefabrykacji na polach odkładczych zlokalizowanych poza zakładem Olefiny II. Przyjęcie podejścia LEAN znacznie przyspieszyło proces montażu izolacji na miejscu." Projekt był ogromnym wyzwaniem logistycznym, organizacyjnym i technicznym z uwagi na bardzo krótki czas realizacji. Dodatkowym utrudnieniem była obecność na terenie robót ekip innych wykonawców. "Zastosowaliśmy standardową technologię wymaganą na terenie PKN Orlen w zakresie izolacji zimno i ciepłochronnych" - wspomina Marek Koprowicz. "I udało nam się w ciągu zaledwie trzech tygodni wykonać 8 tys. m2 izolacji zimnochronnej przy użyciu wylewanego poliuretanu oraz 10 tys. m2 izolacji ciepłochronnej przy użyciu wełny mineralnej".


Ten projekt jest przykładem fantastycznej organizacji, elastyczności logistycznej i pełnej mobilizacji wszystkich zespołów KAEFER S.A.

Zespół, który jest gotowy na wszystko

Projekt ten po raz kolejny wzmocnił wzajemnie korzystne relacje pomiędzy KAEFER i PKN Orlen. Cały zespół, na czele z Kierownikiem Projektu Michałem Jankowskim, dołożył wszelkich starań, aby zapewnić pomyślną realizację projektu.

Zdaniem Wiceprezesa Zarządu ds. Operacyjnych, Mariusza Łotowskiego, "ten projekt jest przykładem fantastycznej organizacji, elastyczności logistycznej i pełnej mobilizacji wszystkich zespołów KAEFER S.A.. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy zespołem, który jest gotowy do realizacji najbardziej wymagających projektów, a także, że potrafimy skutecznie i efektywnie zarządzać zespołami podwykonawców."

Udostępnij artykuł

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Wykorzystanie wszystkich sił dla zachowania energii'

'Przygoda na pełnym morzu'