Wizualizacja cyfrowa

PROJEKTY

KAEFER Construction w Niemczech


W geologii ważna jest skala. Wie o tym KAEFER Construction. Projekt przebudowy Instytutu Nauk Geologicznych na Uniwersytecie Christiana-Albrechta w Kilonii w północnych Niemczech, jest dużym przedsięwzięciem, które weryfikuje zdolność firmy do dostarczania inteligentnych rozwiązań cyfrowych.

W przypadku dużych projektów budowlanych równie ważna jest możliwość oglądu całości przedsięwzięcia jak i jego składowych. To właśnie tutaj wizualizacja cyfrowa odgrywa kluczową rolę, dając kierownikom projektów i pracownikom budowlanym możliwość optymalizacji pracy nad projektem. Przebudowa Instytutu Nauk Geologicznych (IfG) na Uniwersytecie Christiana-Albrechta w Kilonii w północnych Niemczech to złożone i wieloaspektowe przedsięwzięcie budowlane. Jest to więc doskonała okazja do zastosowania w praktyce nowych rozwiązań cyfrowych.

Złożoność na miarę skali i ambicji

Projekt ten obejmuje budowę pomieszczeń zastępczych dla znacznej części IfG, w tym budowę nowoczesnego budynku dla grup roboczych oraz obszernej i szerokiej, dwukondygnacyjnej hali geotechnicznej, do przeprowadzania eksperymentów na dużą skalę w dziedzinie geologii. Nowy budynek IfG powinien uzyskać srebrny certyfikat, zgodnie z Systemem Oceny Zrównoważonego Budownictwa dla Budynków Laboratoryjnych Federalnego Ministerstwa Budownictwa.

Wszystkie poziomy hali geotechnicznej są połączone z sąsiednim budynkiem IfG. Trzykondygnacyjny obiekt (łącznie z piwnicą) jest konstrukcją żelbetową z prefabrykowanymi kratownicami żelbetowymi. Ściany zewnętrzne i ściany działowe oraz płyty stropowe mają być wykonane z betonu in-situ. W projekcie elewacji hali geotechnicznej zastosowano wielkoformatowe, prefabrykowane elementy żelbetowe, obrabiane powierzchniowo.

Recepcja 25hours hotel, Hamburg

Centrum handlowe "My Zeil", Düsseldorf

Budynek biurowy, Salzgitter

Budynek rządowy, Schwerin

Proste rozwiązania, ciągłe doskonalenie

Ze względu na lokalizację i ciasny plac budowy, konieczne jest przestrzeganie ścisłych wytycznych w zakresie technologii dostępu, logistyki, zarządzania terenem, bezpieczeństwa etc. Właśnie w tym miejscu bardzo przydają się rozwiązania cyfrowe, które nie tylko pomagają w wizualizacji złożoności budowanych konstrukcji, ale także w zarządzaniu całym projektem.

Pomocna jest tu aplikacja, która może być używana zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na dużych ekranach z dostępem do komputera. Aplikacja, której pomysłodawcą jest Peter Callum z Berlina, student studiów magisterskich w KAEFER Construction, może być używana na placu budowy w celu dokładnego dokumentowania postępów prac. Kontrola i wykonanie są realizowane w oparciu o rzeczywisty plan budowy Gebäudemanagement Schleswig-Holstein AöR (GMSH), który jest odpowiedzialny za realizację działań budowlanych. Sposób działania aplikacji zapewnia dokumentację i obserwację różnych poziomów i pomieszczeń poprzez klikanie na poszczególne pozycje. Na tablicy informacyjnej wyświetlanej na dużym ekranie, na placu budowy, przedstawiony jest cały przegląd budowy i poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu za pomocą kolorowej sygnalizacji świetlnej można codziennie intuicyjnie obserwować aktualny stan zaawansowania prac.


Tego typu podejście jest doskonałym przykładem zastosowania LEAN w pracy.

"Ten projekt idealnie nadaje się do digitalizacji postępu prac" - komentuje Torsten Zschischang, Kierownik Projektu Wykończenia Wnętrz w KAEFER Construction. "Nasze rozwiązanie w przejrzysty sposób pokazuje status prac, maszyn, materiałów, postęp realizacji i wiele więcej. Taka wizualizacja jest bardzo ważna, ponieważ różne zadania są wykonywane przez różne oddziały. Umożliwia nam to szybki podgląd gdzie, co i jak jest lub nie jest realizowane u naszych klientów i podwykonawców." Ponadto wiele różnych części budynku można podzielić na podkategorie, takie jak poziomy, pomieszczenia, a nawet poszczególne elementy. Oznacza to, że każdy aspekt może być kontrolowany w celu zagwarantowania efektywnej pracy i wykorzystania materiałów.

Thomas Schneeloch, Kierownik LEAN w KAEFER Construction dodaje: "Tego typu podejście jest doskonałym przykładem zastosowania LEAN w pracy. Pomaga ono naszym pracownikom szybko zorientować się co się dzieje, jakie zadania należy wykonać i, co najważniejsze, jak można to zrobić lepiej. LEAN to proces ciągłego doskonalenia, a cyfryzacja i wizualizacja procesów odgrywają tu dużą rolę."

Udostępnij artykuł

Zapoznaj się z usługami i rozwiązaniami KAEFER Construction:

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Podstawy sukcesu'

'Światowa mapa projektów KAEFER'