Wykorzystanie wszystkich sił do zachowania energii

NOWE WYDARZENIA

Hiszpania


Izolacja pozostawia zimne rzeczy zimnymi, a gorące gorącymi. Ale kiedy ciepło lub zimno ucieka z niedostatecznie zaizolowanych rur lub konstrukcji, ucieka również energia. To właśnie tutaj audyty energetyczne mogą odegrać wiodącą rolę pomagając izolacji spełnić jej zadanie.

Jest niewidoczna gołym okiem, ale nie możemy bez niej żyć. Jest istotną częścią naszego codziennego zdrowia, komfortu i dobrego samopoczucia, a jednocześnie przyczynia się do postępu. Krótko mówiąc, energia jest podstawą naszej cywilizacji. Właśnie dlatego jest tak cenna i musi podlegać ochronie. A jednym z głównych sposobów na zmniejszenie zużycia energii i ochronę tego cennego zasobu jest optymalna izolacja.

Ochrona tego, co cenne

Zasada jest stosunkowo prosta: straty energii można zmniejszyć poprzez poprawę izolacji budynków, rur, urządzeń, pomieszczeń lub domów. W praktyce jednak wyzwaniem może być znalezienie przyczyny utraty energii i odpowiednie jej zniwelowanie. Nad tym właśnie pracował KAEFER w Hiszpanii wraz ze swoimi klientami. Przeprowadzając szczegółowe audyty z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii wizualizacji termicznej, mogą oni zidentyfikować obszary, które nie są optymalnie zaizolowane, i w konsekwencji zaoszczędzić energię, emisję i pieniądze.

"Kiedy przeprowadzamy audyt efektywności energetycznej, szacujemy straty, nie wskaźnik zużytego ciepła, i oceniamy dlaczego system traci energię" - wyjaśnia Jesús Carrobles, Dyrektor Handlowy w KAEFER Servicios Industriales. "Przyczyną może być zła izolacja lub jej brak. Na przykład, gorący rurociąg traci energię w wyniku strat termicznych, podczas gdy rurociąg, który jest zbyt zimny i zamarza, w efekcie pochłania energię. Przyglądamy się wszystkim obszarom, aby sprawdzić, gdzie można wprowadzić usprawnienia. Ponadto, przeprowadzamy szczegółowe kontrole istniejącej izolacji, poszukując skroplin, które powodują korozję lub naprężenia cieplne podzespołów i układów."


Czasami rura wygląda powierzchownie dobrze, ale szczegółowa termografia ujawnia miejsca, w których energia ucieka lub jest pochłaniana.

Osoby, które wykonują te audyty, to wysoko wykwalifikowani specjaliści. Tak jak Marcos Calle, który jest członkiem Grupy Ekspertów Izolacji KAEFER (Stowarzyszenie Izolacji Termicznych). Każdy może mieć przy sobie kamerę, ale tylko inżynier Tipcheck z certyfikatem EiiF, posiadający co najmniej certyfikat termograficzny na poziomie 1, może wykonywać tego typu badania. Nie zawsze wszystko jest takie, jakie się wydaje. Czasami rura wygląda powierzchownie dobrze, ale szczegółowa termografia ujawnia miejsca, w których energia ucieka lub jest pochłaniana. Tylko wyszkolony profesjonalista z dobrym okiem i odpowiednim specjalistycznym sprzętem może dostrzec to, co inni przeoczą.

Kolejną zaletą, jaką KAEFER posiada w tym obszarze, jest stała obecność na wielu obiektach klienta, dzięki długoterminowym zobowiązaniom i umowom serwisowym. Oznacza to, że można przyjąć proaktywne podejście i przeprowadzać konserwację zapobiegawczą, co daje klientowi dodatkowe korzyści. "Współpracujemy z naszymi klientami na zasadzie partnerstwa, dzień po dniu" - dodaje Jesús Carrobles. "Audyty energetyczne pozwalają nam zapewnić jeszcze większą wartość dodaną, ponieważ większość naszych klientów pragnie ulepszyć swoje systemy i zwiększyć ich wydajność. Naszą zaletą jest to, że znamy ich obiekty i złożoną infrastrukturę, co oznacza, że dokładnie wiemy, gdzie możemy wnieść wartość dodaną."

Podsumowując

Sektory takie jak przetwórstwo chemiczne, przemysł naftowy i gazowy czy przemysł metalurgiczny zużywają duże ilości energii. Ogólnie rzecz biorąc, inwestycje w izolację zwracają się zwykle w okresie krótszym niż trzy lata. Jeśli uda nam się wyeliminować straty cieplne w rurach transportujących gaz lub substancje płynne, możemy poczynić znaczne postępy w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Ponadto, ramy prawne dotyczące emisji i zużycia energii będą prawdopodobnie coraz bardziej rygorystyczne w wielu branżach. Oznacza to, że popyt na audyty energetyczne i związane z nimi środki, mające na celu poprawę efektywności energetycznej, będzie nadal wzrastał zarówno w Hiszpanii, jak również w całej Europie.

Udostępnij artykuł

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Izolacja tylko jednego zaworu może zasilać Teslę przez rok'

'Wykorzystanie RMI'