Jak dwie połówki pomarańczy

LUDZIE

Niemcy


LEAN to coś, czego się uczysz, czy masz go we krwi? Dla Fina Quante, kierownika projektu End-to-End, jest to po trosze jedno i drugie. Przekonał się o tym w KAEFER.

Jak mówi popularne niemieckie powiedzenie, każdy garnek znajdzie pasującą do niego pokrywkę. Tak właśnie było w przypadku Fina Quante z Niemiec, który już na początku swojej obiecującej kariery zawodowej zauważył, że interesuje go LEAN. Obecnie pracuje on jako kierownik projektu End-to-End w KAEFER, co wiąże się z prowadzeniem projektów cyfrowych oraz projektowaniem zharmonizowanych i ustandaryzowanych modeli procesów. Jednak jego zainteresowanie LEAN rozwinęło się podczas stażu w Schaeffler (niemiecki producent łożysk tocznych dla przemysłu samochodowego, lotniczego i kosmicznego), gdzie wspierał zespół LEAN. Zapoznał się tam z optymalizacją procesów produkcyjnych i zainteresował koncepcją ciągłego doskonalenia. Później jeszcze lepiej odnalazł się w KAEFER, ale tę historię trzeba opowiedzieć od początku.

Fin Quante

Problemem Fina podczas studiów było to, że LEAN nie był tak naprawdę częścią jego licencjackiego dyplomu z zarządzania biznesem. Brakowało mu części inżynierskiej. Postanowił więc zmienić kierunek i rozpocząć drugie studia licencjackie na wydziale Inżynierii Przemysłowej, które promują podejście interdyscyplinarne i obejmuje zarówno zarządzanie przedsiębiorstwem, jak i inżynierię mechaniczną, z naciskiem na rozwój systemu i zarządzanie innowacjami. Po ukończeniu tego programu absolwenci mają prawo posługiwać się tytułem inżyniera przemysłowego. Było to zgodne z zainteresowaniami Fina, mimo że bardzo trudne. "Matematyka, mechanika i fizyka nie są łatwymi przedmiotami do opanowania po ukończeniu zarządzania biznesem" - wspomina. "Ale w tym wszystkim było coś, co mnie pociągało i nawet jeśli było to bardzo wymagające, była to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem". Decyzja ta doprowadziła do ukończenia studiów magisterskich oraz do przypadkowego spotkania z firmą KAEFER.

Niezłomna etyka pracy

W trakcie studiów licencjackich Fin zawsze równolegle pracował: począwszy od pracy z kierownictwem wyższego szczebla w Schaefflerze, poprzez stanowisko w back office DHL, aż po zaangażowanie w Active e.V. w Bremie, studenckiej firmie doradczej, która pracuje dla rzeczywistych klientów w biznesie i przemyśle. Te doświadczenia dostarczyły mu cennej wiedzy w zakresie budowania centrów kompetencji, takich jak na przykład optymalizacja procesów. Ale na studiach magisterskich Fin przyrzekł sobie skupić się wyłącznie na nauce. Wytrzymał dokładnie dwa miesiące, zanim znów zaczął szukać pracy.

Po przeszukaniu kilku portali, Fin złożył tylko jedną aplikację - jako pracujący student w KAEFER. Dostał pracę i rozpoczął ją w maju 2019 roku.

Siedziba główna KAEFER w centrum Bremy

Życie zgodnie z LEAN

Od momentu rozpoczęcia pracy w KAEFER, jego misją było aktywne uczestniczenie w procesie LEAN w firmie. Jego praca magisterska nosiła tytuł "Kultura ciągłego doskonalenia oparta na danych, możliwa dzięki cyfrowym narzędziom Lean w przemyśle budowlanym", a on sam pracował nad zastosowaniem tych wniosków w swojej codziennej pracy. Zaprogramował aplikację do mierzenia ilości czasu traconego z powodu bezczynności na budowach. Zostało to zintegrowane z aplikacją DPMS - The Order to Invoice Solution i doprowadziło do 90% redukcji marnowanego czasu oraz do wygenerowania oszczędności czasu w całym procesie, na poziomie 1/3. Liderzy LEAN wykorzystują aplikację do analiz, a część badań Fina wykonana w ramach pracy magisterskiej pomogła w opracowaniu nowych wersji DPMS i interfejsu użytkownika. W trakcie studiów i późniejszej pracy w KAEFER Fin wykazał się zaangażowaniem w LEAN jako prawdziwa siła napędowa innowacji i efektywności.


A fakt, że ludzie pozdrawiają się tutaj słowem 'moin' („cześć” Niemcy Północne) sprawia, że czuję się jak w domu.

Dopasowanie się i pomysły na przyszłość

Fin lubi zastanawiać się, co stanie się z kulturą firmy wraz z przejściem na cyfryzację i jak wpłynie to na dynamikę prac budowlanych. Chce również zrozumieć, gdzie istnieją możliwości poprawy zarządzania magazynem i aktywami oraz jak takie rzeczy jak kody QR i RFID mogą usprawnić procesy. Podoba mu się również fakt, że może wymieniać się pomysłami z kolegami i czerpać z ich doświadczenia. "Czuję, że jestem na tym samym poziomie, co inni w KAEFER" - wyjaśnia Fin. "Nie ma tu poczucia, że ludzie walczą ze sobą, jest to raczej konstruktywne i wspierające środowisko, w którym mogę popełniać błędy i uczyć się na nich. A fakt, że ludzie pozdrawiają się tutaj słowem 'moin' („cześć” Niemcy Północne) sprawia, że czuję się jak w domu."

Jego przełożeni są zgodni, że doskonale się tu wpasował. Według dr Alexandra Fabera, kierownika działu Corporate Operations Excellence, "Fin jest bardzo sumiennym pracownikiem o wysokich standardach jakościowych w swojej pracy. Jednocześnie jest dociekliwy i chce się dalej rozwijać. Świetnie pasuje do KAEFER i naszego motto: When it counts, count on us."

Udostępnij artykuł

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Opowieść o człowieku, który nigdy nie widział śniegu'

'Realizujemy nasze hasła pomagając potrzebującym'