Spełnianie marzeń

PROJEKTY

KAEFER Schiffsausbau w Niemczech


Budowa jachtu wymaga umiejętności, poświęcenia i pasji. Dodatkowo, dużej dawki tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP). Dowiedz się, w jaki sposób zespół KAEFER Shipbuilding pracuje nad realizacją marzeń.

Większość ludzi nie kojarzy GRP z ekskluzywnymi jachtami. Te pływające pałace kojarzą się raczej ze szlachetnym drewnem, luksusową skórą i rzeźbionym metalem. Jednak warsztat tworzyw sztucznych (Kunststoffwerkstatt - KSW) w KAEFER Shipbuilding wykorzystuje materiały syntetyczne, które pozwalają projektantom jachtów na tworzenie coraz bardziej wyszukanych projektów. Co więcej, materiały, które powstają w warsztacie i są wykorzystywane na najbardziej ekskluzywnych jednostkach pływających na świecie, są wysokiej jakości, zaawansowane technologicznie i zaprojektowane tak, aby sprostać nawet najbardziej ekstremalnym warunkom.

Zewnętrzne umeblowanie i sufit na jachcie Kismet

Praca we własnym zakresie jest po prostu skuteczna

W 2003 roku KAEFER otrzymał swoje pierwsze zlecenie na budowę jachtu. Zespół Holgera Simona (który obecnie jest na emeryturze) zastanawiał się, jak najlepiej wykonać pokłady zewnętrzne i okładziny sufitów zewnętrznych, i zdecydował, że zrobi to wszystko we własnym zakresie, zamiast korzystać z usług podwykonawców. "Zaczęliśmy od aluminiowych plastrów miodu, które zostały wypełnione i zamaskowane", wspomina Simon. Z biegiem lat opracowaliśmy nasz obecny system mocowania okładzin sufitowych, który został opatentowany i jest również dostępny jako system typu "click", oferując projektantom jeszcze większą różnorodność w zakresie kreacji. Zespół, kierowany obecnie przez Ansgara Lübbersa, zastanawiając się, jakie usługi dodatkowe można jeszcze wprowadzić, postanowił spróbować swoich sił w dziedzinie wyposażenia zewnętrznego.

Wszystko jest wykonywane we własnym zakresie, od konstrukcji i montażu po malowanie i wykończenie. W samym KSW pracują stolarze, szkutnicy, lakiernicy i plastycy - wszyscy są specjalistami w swoich dziedzinach i wszyscy są w stanie zapewnić najwyższy poziom jakości i fachowości.

Pokłady zewnętrzne są na przykład mierzone bezpośrednio w stoczni przez zespół KSW przy użyciu elektronicznego systemu pomiarowego 3D. Pomiar polega na skierowaniu lasera na pryzmat, którego wiązka biegnie wzdłuż zewnętrznej krawędzi jachtu. Obserwacja wiązki laserowej jest następnie przekształcane na dane cyfrowe, które projektant wykorzystuje do określenia konturu poszycia zewnętrznego jednostki.

Electronic 3D measurement

Elementy wyposażenia zewnętrznego muszą być odporne na ekstremalne warunki, takie jak promieniowanie UV, słona woda i temperatury od zera do +40 stopni. Dlatego też wszystkie elementy wyposażenia zewnętrznego KAEFER są wysyłane do specjalnej komory klimatycznej w celu ich zahartowania. Ma to na celu zapewnienie, że nie dojdzie później do żadnej, niepożądanej reakcji. To znaczna różnica w stosunku do wnętrz jachtów, gdzie panują stałe temperatury i łagodniejsze środowisko.


Myślę, że to ważne, że własna produkcja KAEFER zabezpiecza know-how w firmie, a także generuje jej zysk ekonomiczny.

Wszystkie prace wykonywane są przez jedną grupę pasjonatów, od konstrukcji i montażu po malowanie i wykończenie. "Myślę, że to ważne, że własna produkcja KAEFER zabezpiecza know-how w firmie, a także generuje jej zysk ekonomiczny" - mówi dyrektor zarządzający KAEFER Schiffsausbau, Jürgen Trost. "Fantastycznie jest być świadkiem rozwoju KSW w ciągu ostatnich kilku lat i widzieć, jak dumni są nasi pracownicy z efektów swojej pracy."

Promowanie wewnętrznego i zewnętrznego piękna

Tradycyjnie, właściciele i zarządcy jachtów urzeczywistniając swoje marzenia o żegludze mieli tendencję do koncentrowania się na wnętrzach jednostek pływających. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na wygląd zewnętrzny, z bardziej ekstrawaganckimi pokładami i bardziej indywidualnym wyposażeniem. Ponadto, materiały, z których wykonywane jest wyposażenie zewnętrzne, są coraz bardziej różnorodne. Przykładem może być sztuczne drewno, stosowane w przypadkach, gdy niemożliwe jest uzyskanie pożądanego efektu przy użyciu drewna naturalnego. Tworzone są sztuczne, ręcznie malowane okładziny, takie jak imitacja dębu, teaku i mahoniu.

KSW KAEFER to zespół rzemieślników dbających o szczegóły, które mają znaczenie w przypadku luksusowych jednostek pływających. Obserwuje się popyt na dalszy rozwój, opracowywanie nowych technologii i metod, w celu ciągłego doskonalenia oferty zarówno wśród projektantów, budowniczych jak i właścicieli. Przecież jacht jest wyrazem osobowości człowieka i jest zakupem związanym z dużymi emocjami. Właśnie dlatego zespół KSW robi wszystko, aby marzenia stały się rzeczywistością. Nawet, jeśli czasem trzeba przekonać się do nowych materiałów.

Udostępnij artykuł

Dowiedz się więcej o przebudowie mega jachtu przez KAEFER Schiffsausbau:

Więcej artykułów, które mogą Ci się spodobać:

'Przygoda na pełnym morzu'

'Właściwe wdrażanie digitalizacji'